WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.


Przedsiębiorca pomimo złożenia wniosku EDG-1 ma obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jest ono składane na odręcznie napisanej kartce w formie oświadczenia lub na wewnętrznych drukach przygotowanych przez urząd skarbowy.

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego,  składają oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Dokonany wybór formy opodatkowania będzie obowiązywał w kolejnych latach, jeżeli przedsiębiorca pisemnie nie zrezygnuje z tej formy w określonym terminie.

Osoby fizyczne będące konsultantami firmy Oriflame, rozpoczynające prowadzenie działalność gospodarczą mogą wybrać jedną z poniższych form opodatkowania tj:

W przypadku obu form opodatkowania tj. na zasadach ogólnych stawkami progresywnymi i stawką liniową, należy prowadzić księgowość w celu ustalenia dochodu do opodatkowania. Księgowość w uproszonej formie jest dopuszczalna dla przedsiębiorców o małej skali działalności i jest prowadzona w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Obie formy opodatkowania przewidują dla małych podatników* i podatników rozpoczynających działalność gospodarczą możliwość rozliczania zaliczek na podatek dochodowy w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Przy czym w przypadku, gdy podatnik podejmie decyzję o wyborze metody kwartalnej musi o powziętym zamiarze poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego, a rozpoczynający działalność do dnia jej rozpoczęcia, nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

Zaliczki na podatek dochodowy należy wpłacać bez wezwania przelewem bankowym na konto właściwego dla przedsiębiorcy miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.
 

TERMIN ROZLICZANIA ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY
co miesiąc co kwartał
zaliczki od stycznia do listopada należy wpłacać w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni zaliczki od I do III kwartału należy wpłacać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału
zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki listopadowej należy wpłacić w terminie do dnia 20 grudnia, razem z zaliczką listopadową, czyli płatność następuje w podwójnej wysokości zaliczkę za IV kwartał należy opłacić w terminie do dnia 20 grudnia w wysokości zaliczki za III kwartał, która zapłacona była do 20 października

 

 WAŻNE INFORMACJE:

  • Obecnie nie ma już obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji okresowych. Podatnicy składają tylko jedną deklarację przy rozliczeniu rocznym podatku do 30 kwietnia następnego roku.
    Obowiązujące formularze dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów – http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=151&id=27734&PortalMF=82851090082d1969e2b5bcd48c28bfcc

  • PIT-36 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - formularz przeznaczony dla osób rozliczających się według skali progresywnej

  • PIT-36L - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - formularz przeznaczony dla osób rozliczających się według stawki liniowej

* Mały podatnik - podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 EURO (za 2008 r. - 4.053.000 zł)

PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych         (Dz.U.00.14.176)

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2008 roku w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U.08.212.1335)
     

    DO GÓRY