WNIOSEK EDG–1  -  ZŁOŻENIE W ORGANIE EWIDENCYJNYM


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.

 

 

 

Wniosek EDG-1 należy złożyć w urzędzie miasta bądź gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Istnieje kilka możliwości złożenia wniosku:

  • osobiście w formie papierowej,

  • w formie papierowej wysłany listem poleconym wraz z notarialnie potwierdzonym podpisem wnioskodawcy,

  • w formie elektronicznej przesłanej za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu miasta bądź gminy z bezpiecznym podpisem kwalifikowanym,

  • w formie elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego - wówczas trzeba osobiście stawić się w siedzibie urzędu, do którego został wysłany wniosek celem uzupełnienia podpisu.

Urząd zobowiązany jest niezwłocznie po otrzymaniu podpisanego wniosku dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i wydać przedsiębiorcy zaświadczenie o wpisie jego firmy. Zdarza się, że w przypadku osobistego składania dokumentów wnioskodawcy uzyskują takie zaświadczenie od „ręki”.

 

Po dokonaniu wpisu organ ewidencyjny obowiązany jest przekazać niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, skopiowany wniosek i zaświadczenie o wpisie do:

  • wskazanego we wniosku naczelnika urzędu skarbowego

  • właściwego terytorialnie urzędu statystycznego

  • jednostki terenowej ZUS lub Centrali KRUS.

Jeśli przedsiębiorca nie ma nr NIP, ZUS otrzymuje dane dopiero po tym jak naczelnik urzędu skarbowego poinformuje organ ewidencyjny o nadaniu NIP i uzupełnieniu o ten numer wniosku.

 

WAŻNE INFORMACJE:

  • Wniosek o wpis do ewidencji działalności nie podlega opłatom.

  • Jeżeli Wniosek składany jest przez pełnomocnika Wnioskodawcy, należy do niego dołączyć ważne pełnomocnictwo wraz z dowodem zapłaty należnej opłaty skarbowej 17zł.

  • Przedsiębiorca może rozpocząć działalność już w dniu złożenia Wniosku z wyjątkiem sytuacji, gdy Wniosek jest złożony w formie elektronicznej bez wymaganego podpisu elektronicznego wówczas dopiero po uzupełnieniu podpisu lub w sytuacji wskazania we wniosku innej daty rozpoczęcia działalności. W myśl obowiązujących przepisów nie ma potrzeby czekać na rejestrację Wniosku i otrzymanie wpisu z rejestru.
     

    DO GÓRY