UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.


Do składek należnych za okres od 1 marca 2009 r. stosuje się nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Podstawę tę stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowej wysokości będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.


Od 1 stycznia 2007 r. składka wynosi 9% podstawy wymiaru. Od podatku odliczana jest tylko część stanowiąca 7,75% podstawy wymiaru składki, pozostałe 1,25% płacone jest z dochodu ubezpieczonego po opodatkowaniu.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że podleganie ubezpieczeniu tylko przez część miesiąca (np. rozpoczęcie działalności 29 a zakończenie jej 5 danego miesiąca) nie ma wpływu na wysokość składki. Za miesiące te musi ona zostać opłacona w pełnej, co najmniej minimalnej wysokości.

ZBIEGI TYTUŁÓW UBEZPIECZENIA

Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Na przykład wtedy, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność jednocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia itp.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w takich przypadkach jest opłacana zarówno z tytułu np. wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, jak i z tytułu pozarolniczej działalności.
Więcej niż jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają również osoby prowadzące kilka rodzajów pozarolniczej działalności.
Zdarzają się jednak także sytuacje, gdy osoby prowadzące pozarolniczą działalność w ogóle nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu. Dotyczy to osób prowadzących pozarolniczą działalność i mających ustalone prawo do emerytury lub renty.

W przypadku spełnienia któregoś z warunków:

  • osoba prowadzącą działalność gospodarczą, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia, uzyskiwane zaś dodatkowe przychody z tego tytułu nie przekraczają miesięcznie wysokości 50% kwoty najniższej emerytury

  • osoba prowadzącą działalność gospodarczą, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale jest zwolniona z opłacania składek na to ubezpieczenie. Oznacza to, że osoba taka jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, jak również ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe, w których wykazuje podstawę wymiaru składki oraz składkę w wysokości "zero".
Jeżeli w danym miesiącu nie są spełnione wymienione wyżej warunki, to za ten miesiąc powinna zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

 

WAŻNE INFORMACJE