WNIOSEK EDG–1  -  WYPEŁNIANIE


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.

 

Wniosek EDG-1 jest jednocześnie:

  • wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (URZĄD GMINY),

  • wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON – URZĄD STATYSTYCZNY),

  • zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP - URZĄD SKARBOWY),

  • zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Obecnie we wszystkich urzędach obowiązuje jeden wzór wniosku EDG-1, który wraz z instrukcją wypełniania, dostępne są na stronie Ministerstwa Gospodarki http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Jedno+okienko/

Zanim przystąpisz do uzupełnienia wniosku zapoznaj się z instrukcją jego wypełniania i poniższymi informacjami.

Wniosek EDG-1 składa się z kilku części. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą muszą wypełnić:

  1. część EDG-1 (więcej informacji...)

  2. część EDG – RB, jeżeli posiadają rachunek bankowy

  3. część EDG – MW w przypadku, gdy wykonują działalność gospodarczą w więcej niż jednym miejscu

  4. część EDG – RD, jeżeli deklarują więcej niż 10 rodzajów działalności.

W szczególności należy pamiętać o wypełnieniu wszystkich rubryk oznaczonych gwiazdką.

WAŻNE INFORMACJE:

  • Wniosek EDG-1 należy wypełnić wyraźnie, literami drukowanymi i bez skreśleń (wniosku z poprawkami mogą nie przyjąć naczelnicy urzędów skarbowych i jednostki terenowe ZUS). W razie potrzeby dokonania korekty złożonego wniosku, należy wypełnić dodatkowy formularz EDG – POPR, w którym należy wskazać rodzaj formularza, numer rubryki wraz z polem oraz nową, poprawną treścią tego pola.

  • Przedsiębiorca ma prawo we wniosku EDG-1 określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

  • Ten sam wzór wniosku EDG-1 obowiązuje na zmianę wpisu, zawieszenie działalności gospodarczej, wznowienie działalności, zaprzestanie działalności. Wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej zgłaszane mogą być te zmiany, które dotyczą ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę.

  • Wszelkie zmiany danych objętych zgłoszeniem np. zmiana adresu siedziby firmy, nazwy firmy wymagają za każdym razem aktualizacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. O zmianach należy poinformować urząd (organ ewidencyjny) w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

  • Zmianę danych nieobjętych wpisem do ewidencji działalności gospodarczej np. dane o rachunku bankowym a podlegających zgłoszeniu w pozostałych organach rejestracyjnych zgłaszamy:
    - w urzędzie statystycznym w terminie 7 dni jeśli nastąpiła zmiana danych nieobjętych wpisem do EDG, ale podlegających wpisowi do rejestru REGON,
    - we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.
     

PODSTAWA PRAWNA:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (Dz.U.09.50.399).
     

    DO GÓRY