OPODATKOWANIE WEDŁUG
STAWKI LINIOWEJ


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.

 

 


Drugą formą opodatkowania jaką może wybrać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to opodatkowanie dochodu według stawki liniowej 19%. O wyborze tego sposobu płacenia podatku trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia, a w przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Niedotrzymanie któregoś z tych terminów przekreśla możliwość opodatkowania w tym roku stawką liniową.


Przyjmuje się zasadę ciągłości i niezmienności woli przedsiębiorcy co do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19%. Jeżeli podatnik, który raz wyraził wolę skorzystania z tej możliwości opodatkowania, nie podejmie żadnych działań w kolejnym roku podatkowym, to wówczas jego dochody z działalności gospodarczej nadal będą opodatkowane stawką 19%. W przypadku gdy podatnik chciałby zrezygnować z tego sposobu opodatkowania, w terminie do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego, powinien zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji i wówczas będzie opodatkowany na zasadach ogólnych.


Podobnie jak przy opodatkowaniu według skali progresywnej podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalany na podstawie zapisów dokonywanych w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wysokość podatku stanowi 19% podstawy opodatkowania.

JAK LICZYĆ ...

  1. Przychody – Koszty = Dochód

  2. Dochód – Odliczenia od dochodu (np. zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne o ile wcześniej nie zostały zaliczone do kosztów działalności gospodarczej) = Podstawa opodatkowania

  3. Podstawa opodatkowania * * 19% = należna zaliczka na podatek np.
    Łączny dochód = 1 000,00zł
      Podatek = (1 000,00 * 19%) = 190,00
      Należna zaliczka =
    190,00 – odliczenia od podatku dozwolonej części składki zdrowotnej (7,75% podstawy) = ……. (kwotę dodatnią po zaokrągleniu do pełnego złotego trzeba zapłacić jako zaliczkę do urzędu skarbowego)

WAŻNE INFORMACJE:

  • Przy stosowaniu metody podatku liniowego nie ma kwoty wolnej od podatku. Pierwszą zaliczkę należy zapłacić w rozliczeniu za miesiąc, w którym dochód pomniejszony o składki ubezpieczeniowe będzie wyższy od zera.

  • Osoba wybierająca 19% podatek dochodowy traci prawo do: wspólnego opodatkowania z małżonkiem, preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, korzystania z ulg i odliczeń (także tych nie wykorzystanych do końca poprzednich latach).

  • Właściwym formularzem do rozliczenia rocznego jest PIT-36L, który należy złożyć do dnia 30 kwietnia następnego roku. W tym terminie trzeba również ostatecznie rozliczyć podatek tj. dokonać wpłaty na rzecz urzędu skarbowego o ile wynika to z dokonanych wyliczeń. Jeżeli przedsiębiorca nie uzyska dochodu, w zeznaniu rocznym wykaże wysokość poniesionej straty.

Porównanie dwóch form opodatkowania: według skali progresywnej i według stawki liniowej
 

DO GÓRY