ZWOLNIENIE OD PODATKU VAT


 „JEDNO OKIENKO”

 REGON
 

 PIECZĄTKA FIRMOWA
 

 WIZYTA W US

 FIRMOWE KONTO BANKOWE


 WIZYTA W ZUS

 PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

 

Materiały zamieszczone w Informatorze Oriflame przeznaczone są wyłącznie dla celów informacyjnych i nie mogą być traktowane jako wchodzące w zakres czynności doradztwa podatkowego określonych w art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.
Materiały zawarte w Informatorze stanowią wskazówki natury ogólnej.

 

 


Ustawa VAT zwalnia od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym
kwoty 50.000 zł.
Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających autoryzacji.
 

Dla rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku, limit ten oblicza się z proporcji do czasu prowadzenia firmy w pierwszym roku, dla celów VAT licząc ten okres dopiero od dnia pierwszej sprzedaży.


JAK LICZYĆ ...
Przykład wyliczenia limitu do VAT dla działalności gospodarczej rozpoczętej w dniu 25.10.2008 roku:

  • limit zwolnienia podmiotowego obowiązującego w 2008 roku VAT 50 000,00 zł

  • data rozpoczęcia działalności gospodarczej - 25.10.2008 roku

  • ilość dni w roku 365 dni

  • ilość dni z działalnością gospodarczą 68 dni

    sposób obliczenia limitu zwolnienia VAT       
    50 000,00 / 365 x 68 = 9 315,32

 WAŻNE INFORMACJE:

  • Podatnik korzystający ze zwolnienia ma obowiązek prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży za dany dzień, która pozwala w prosty sposób ustalić moment przekroczenia ustawowego limitu zwolnienia z podatku VAT. Przed dniem przekroczenia limitu podatnik powinien dokonać rejestracji do celów VAT lub aktualizacji rejestracji.

  • Przedsiębiorca, którego obrót przekroczył limit VAT, staje się vatowcem dokładnie z chwilą przekroczenia w obrocie limitu VAT, nawet jeżeli to przypada w trakcie miesiąca. Wówczas opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad kwotę limitu. Przeoczenie tego terminu może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W takiej sytuacji urząd skarbowy ustala obrót podatnika od dnia przekroczenia limitu i określa podatek należny wg stawki 22%, bez prawa odliczenia podatku naliczonego.

  • Podatnicy mogą zrezygnować z przysługującego im zwolnienia z VAT. Wówczas muszą złożyć pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej VAT (w przypadku gdy osoba rozpoczyna działalność gospodarczą) lub przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia (w przypadku, gdy osoba kontynuuje działalność gospodarczą).

  • Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia.

  • Ze zwolnienia z VAT bez względu na wartość sprzedaży nie mogą skorzystać osoby fizyczne dokonujące dostaw w zakresie m.in. wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.

PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535)
     

    DO GÓRY